1396/09/02 17:07:37

عمارت موسی خانی شهر بابک، عمارتی با قدمت ۱۲۰ ساله

عمارت موسی خانی از جمله بناهای متعلق به دوران قاجار است که با معماری بی‌نظیر و چشم‌نواز در شهربابک یکی از شهرهای تاریخی ایران قرار دارد.

شهربابک یکی از شهرهای تاریخی ایران است که بعضی از تاریخ نویسان آن را به اردشیر بابکان و بعضی دیگر به بابک جد اردشیر نسبت می‌دهند. شهرستان شهربابک با دارا بودن جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری استان کرمان است. عمارت موسی خانی از بناهای تاریخی زمان قاجاریه در این شهرستان است و از نظر موقعیت مكانی در خیابان شریعتی و در محله سفلای این شهر قرار دارد.

قبل از تاج گذاری آقا محمدخان، ابوالحسن خان فرزند سلطان محمود حاکم شهر بود و بعد از اینکه به دست آقا محمد خان کور شد، از حکومت کناره گرفت و برادرزاده‌اش حاج محمد علی اداره امور را در دست گرفت. پس از حاج محمد علی ملقب به حاج آقا، فرزندش در شهربابک به حکومت رسید. دوران حکومت او هم‌زمان با سلطنت محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار بود و موقوفات بسیاری داشته است. وی نزدیک ۳۰ سال حکومت کرد و عمارت بزرگی ساخت که به عمارت موسی خانی معروف است. تاریخ احداث آن ۱۲۲۷ - ۱۲۳۲ هجری شمسی است و عمر بنا به ۱۲۰ سال می‌رسد.

عمارت موسی خانی یکی از زيباترين خانه‌های تاريخی ايران به شمار می‌رود، خانه‌ای که در یکی از محله‌های قدیمی شهربابک واقع شده است که در گذشته، در نزدیکی عمارت، بازار سرپوشیده شهر  قرار داشت که هم اکنون اثری از آن نیست. بنای عمارت موسی خانی از جمله ابنیه مسکونی اعیانی و حاکم نشین شهربابک است که از دو بخش اندرونی و بيرونی تشكيل شده است و به صورت حياط مركزی ساخته شده است.